Uitto- ja tukkilaistapahtuma Lemin Jalkosalmessa lauantaina oli menestys. Vanhan ajan meininkiä tuulen tuivertamassa rannassa saapui päivän mittaan ihmettelemään arviolta 2.000 ihmistä. Tässä kuvasatoa.

Lieksalaiset Toni ja Jori Mikkonen sestoivat rantaan kolme eri kertaa – ja vähintään yhtä monta kertaa kastelivat housunsa ja paitansa.

Veljesten tukkilaistaidot, reipas laulu ja letkeä jutustelu kirvottivat yleisöiltä runsaat suosionosoitukset.

Tuomo Mäkelä oli tuonut nähtäväksi uitosssa käytettyjä esineitä. Niiden nimistä ja käyttötarkoituksista kyseli Juha Junnonen paikalla olevien ja Kotiseuturadion kuuntelijoiden valistukseksi.

Aste Antsakadad -tanssi- ja lauluryhmä Viron Saarenmaalta ihastutti asuillaan ja esityksillään, joihin he tempaisivat mukaan lemiläisiäkin.

Mikkosen veljekset näyttivät myös, miten syntyy motti halkoja. Laulu siivitti sahausta ja kirveensiskuja.