Yhdeksän vuotta sitten julkistettiin teos Pisnesmiehiä Lemiltä – yrittäjäpersoonia ja työmaatarinoita. Kun loppuunmyytyä kirjaa ei enää mistään saa, Lemin Kirjava tarjoaa sen ”näköispainoksen” vapaasti luettavaksi.

Erkki Vilhu lastaa kiivä Väinö Kapiaisen Bedfordiin. Kuva: Teuvo Vilhun kotialbumi/Pisenesmiehiä Lemiltä -teoksen kuvitusta.
Kevättalvella 2010 joukko yrittäjähenkisiä lemiläisiä historian harrastajia viritteli hanketta jonkinlaisen yrittäjähistorian kirjoittamiseksi, lemiläisyrittäjien elämäkertojen muistiin merkitsemiseksi. 1900-luvulla ehti Lemillä vaikuttaa monta yrittäjää, joiden toimista ja persoonasta tiedettiin yhtä ja toista, värikkäitäkin tarinoita eli, mutta niitä ei oltu muistiin merkitty.

Tuuliaisen kauharuoppaaja Kaukaan edustalla noin vuonna 1970. Kuva: Raija Tuuliaisen kotialbumi/kirjan kuvitusta.

Tyyne Oikkonen Helsingin kauppatorilla myymässä Rasan rinkeleitä. Kuva: Seija Rasan kotialbumi/kirjan kuvitusta.
Vuosikymmen sitten kirjaa kootessani tapasin suuren joukon tarinankertojia, joiden muistot ja muistelmat kirjasin kansien väliin. Vaikka aikaa ei ole kulunut sen enempää, moni kertojista on jo edesmennyt. Jotta nämä mainiot tarinat saavuttaisivat lisää yleisöä niiden noin 400:n painetun teoksen lukijan ohella, tuli aika julkistaa teos verkossa – vapaasti ja ilmaiseksi luettavaksi.
Mukavia lukuhetkiä teille kaikille, missä sitten olettekin!