Siirry suoraan sisältöön

Minun rauhani rajoilla -näyttely nyt Lemillä

Rauhan Isoäitien ja Saimaan Kameraseuran ”Minun rauhani rajoilla – jatkot!” valokuvanäyttelyssä on
esillä 17 valokuvaa naisten kokemuksista ja ajatuksista rauhan rajoista.

Lasten näkemys maailmasta. Olga Kemppi.

Näyttelyssä esillä olevat valokuvat on kerätty kameraseuran organisoiman valtakunnallisen valokuvakilpailun kautta vuonna 2023. Näyttely on kiertänyt ympäri Etelä-Karjalaa vuosina 2023–2025.

Näyttelyyn haettiin naisten henkilökohtaisia kokemuksia ja näkökulmia rauhan rajoilla olemiseen: suurta draamaa ja pientä arkea, pientä draamaa ja suurta arkea. Mitä rauha merkitsee? Mitä rauhan rikkoutuminen tarkoittaa? Missä kulkee se raja?

Järjestäjät toivovat näyttelyn kuvien lisäävän ymmärrystä siitä, mitä näinä aikoina kollektiivisesti jaamme. Mitä tarkoittaa rauhan rajalla eläminen? Rauhan rikkoutuessa naisten näkökulma jää helposti marginaaliin. Naisethan ovat rauhan rikkoutuessa kaikkein haavoittuvin osapuoli – lasten ohella. Valtava määrä naisia ja lapsia elää edelleen konfliktien keskellä.

Luovutanko. Monica Lumiainen.

Näyttelyn suojelijoina ovat emeritapiispa Irja Askola ja sarjakuvataiteilija Riina Tanskanen. Valokuvat valitsi raati, jossa oli valokuva- ja kulttuurialan ammattilaisia ja rauhantyössä mukana olleita henkilöitä.

Näyttelyssä on myös esillä Rauhan isoäitien joulukuussa saama, Sadankomitean myöntämä vuosittain jaettava rauhanpalkinto. Vuonna 2024 palkintona jaettiin keraamikko Miia Kallion tekemä keramiikkateos Rauhanlaiva.

Minun rauhani rajoilla – jatkot Lemillä! -valokuvanäyttely 14.4.-16.5.2025 Lemin kirjastossa.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *